ארגן בגליל

Argan in the Galilee

מנפלאות הטבע המדהים והמרגש!

מטע עצי הארגן בחוסן

מטע עצי הארגן בחוסן

מנפלאות הטבע המדהים והמרגש! כמו שחלק מכם יודעים אני כבר חמש שנים עוסק בהקמת מיזם של ארגן בגליל, באופן כללי זה יהיה מתחם של שש דונם . ארבע דונם מתוכם יהיה מטע של עצי ארגן. ובחלק הנותר יהיה מרכז מבקרים שבו ניתן יהיה לראות את כל התהליך של איסוף אגוזי הארגן,פיצוח האגוזים, מיצוי שמן ארגן מגרעיני האגוז וגם תהליך ההכנה של מוצרי קוסמטיקה על בסיס שמן ארגן [עץ הארגן לכל מי שלא יודע הוא עץ שגדל רק במרוקו וקצת גם באלגיריה, ובשנים האחרונות גם בישראל, בדרום הארץ.] בכל אופן נטעתי בחלקה שלי במושב חוסן כמה מאות של עצים שצמחו יפה מאוד כל השנה. אך לצערי בתקופת החורף, בשנים שהטמפרטורה הגיעה למינוס 6 מעלות העצים לא שרדו ,ומתו מהקור. כל שנה הבאתי שתילים חדשים מזן חדש, אך כל חורף שהטמפרטורה הגיעה למינוס 6 מעלות העצים לא שרדו. בקייץ הקודם נסעתי לדרום לפרופסור איליין סולבי [אישה מדהימה] שמלווה אותי במיזם הזה, הבאתי ממנה זנים נוספים שעדיין לא ניסיתי, היא נתנה לי שני זנים שגדלים בגובה של 1950 מטר במרוקו שעל פניו היו אמורים לעבור את החורף בחוסן בלי שום בעיה. לפני שנסעתי שאלתי אותה האם ניסינו את כל הזנים? היא אמרה לי שכן, חוץ מזן אחד שגדל באיזור מישור החוף, למרגלות הרי האטלס. בקשתי ממנה שתיתן לי 5 שתילים גם מהזן הזה כדי שאני אהיה בטוח שניסיתי את כל האפשרויות. שתלתי את כל העצים בחלקה בחוסן,וגם את 5 השתילים שתלתי בשולי החלקה. החורף האחרון כמו שאתם זוכרים היה חורף מאוד קר, שבשיאו הגיעה הטמפרטורה למינוס 7 מעלות. להפתעתי הגדולה כל העצים שבאו מגובה 1950 מטר והיו אמורים לשרוד ללא שום בעיה, כולם מתו ללא יוצא מהכלל. והחמישה עצים שלא היה להם שום סיכוי לשרוד את הקרה ,שרדו ללא יוצא מהכלל. כשסיפרתי לפרופסור איליין סולבי מה קרה, היא בדקה עם האנשים שהיא בקשר איתם במרוקו, והמסקנה היתה שהעצים האלו שגדלים במישור החוף במרוקו התפתחו מאגוזים שהובאו מעזים שחיות על פסגות הרי האטלס שאכלו אגוזי הארגן ולאחר מכן פלטו אותם במישור החוף תוך כדי שיטוטהם. וכאן הנקודה המרגשת,לעצים אלו היה את הגן שאיפשר להם להתמודד עם הקור בהרי האטלס, גן זה היה רדום במשך מאות שנים כי פשוט לא היה בו צורך. אבל כששתלתי את העצים האלו בחוסן הם התעוררו לחיים ועשו את התפקיד שאמא טבע הועידה להם,לשמור על העצים בחורף! [אני דמיינתי אותם כמו מרגלים רדומים שמקבלים משימה לביצוע אחרי אלף שנה, והם מבצעים אותה כאילו הם אלף שנה עסקו רק בלהתכונן למשימה זו. לי זה היה מאוד מרגש לפגוש גן שהיה רדום מאות שנים, ואז הוא התעורר במיוחד בשבילי כשהייתי צריך אותו. תודה על ההקשבה!

קרא עוד

עץ הארגן בגליל! מבחן השלג

כשהתלבטתי בתחילת הדרך לגבי יכולתו של עץ הארגן להיקלט ולצמוח כאן בגליל .סימן השאלה העיקרי שעלה. איך יצליח העץ להתמודד ולשרוד את הימים שבהם הטמפרטורה היא מתחת לאפס.

ובכן מסתבר שלעץ לא היה קל עם הסערה האחרונה ובעיקר הקרה שבאה בעקבותיה. כל קצות הגבעולים וגם העלים הצעירים שצמחו לאחרונה ,קפאו והתיבשו.

היה קצת מאכזב לראות שהעץ קצת נפגע מהקרה. אך מה שעודד אותי ,כשראיתי שעיקר הפגיעה היתה בעצים הצעירים .,בעצים היותר מפותחים הפגיעה היתה ממש מזערית ביותר.

בכל מקרה, הרמתי טלפון לפרופסורית שמלווה אותי ,והיא בניגוד אליי, ממש לא התרגשה ולדעתה העץ יתגבר ללא כל קושי.

אז אני חזרתי להיות אופטימי ,בעקבות השיחה,ואני שוב פעם מחייך!smiley

אופטימיות?…נשק יום הדין של כל החולמים!

 

 

 

קרא עוד

ארגן,מרוקו,מיסטיקה,ושורשים

קוראים לי שמוליק ,  עד לפני זמן לא רב הייתי אחד משני בעלים של עסק לחומרי בניין מאוד מצליח, עסק שבניתי בעשר אצבעות בעבודה מאוד קשה שסחטה ממני את כל האנרגיות שהיו בי

לאחר שבע עשרה שנות עבודה בעסק נמאס לי, הרגשתי שחוק וסחוט ושהגיע הזמן ליצור שינוי, מכרתי את המניות שלי בעסק לשותף שהיה לי .

וכרגיל כמו במקרים רבים כל הסביבה הקרובה [למעט אשתי אני חייב לציין מתוך הערכה] חשבו שהתחרפנתי ולא הגיוני הצעד שעשיתי.

בכל אופן פרשתי מהעסק ובתקופה הראשונה מאוד מאוד נהנתי מהחופש ומחיי החדשים , בהמשך הגיעו המחשבות המטרידות מה יהיה ,וממה אני יתפרנס? 

יום אחד אני נוסע עם אשתי כשהיא נוהגת באוטו, ואז אני שם לב שהשיער שלה נראה מאוד טוב עם המון ברק, ליטפתי לה את השיער תוך כדי שאני שואל מה היא עשתה לשיער שהוא נראה כל כך טוב.התשובה שלה היתה …מרחתי שמן ארגן 

מאותו הרגע שמשפט זה יצא לחלל האויר אני נכנסתי לאטרף של ארגן.

בתחילה חרשתי את האינטרנט ולמדתי כל מה שאפשר על הארגן. דרך האינטרנט גיליתי לשמחתי הרבה שבארצנו הנהדרת [כן נהדרת בלי גרם של ציניות] המדינה היחידה בעולם

[חוץ ממרוקו ואלגיריה שהם ארצות המקור] שבה מגדלים ארגן עם תוצאות גידול אפילו טובות יותר מארצות המקור.

כמובן שמייד נסעתי לדרום הארץ ושם פגשתי את כל האנשים המקסימים שמגדלים וחוקרים את העץ המיוחד הזה

אחרכך קניתי 400 שתילים שאותם שתלתי כאן בגליל במושב חוסן . בתוך כך התבהר לי שאין בעולם מכונה שמפצחת את אגוזי הארגן והדרך היחידה שבה מפצחים את האגוזים היא בעבודה ידנית בעזרת אבן נחל.

המהלך הבא היה לארגן צוות פיתוח ובעבודה משותפת בנינו אב טיפוס למכונת פיצוח

שמחתי הרבה ובעזרת השם, השתילים מרגישים פה כמו בבית וצומחים יפה. [בניגוד לדעתו של מומחה לעץ הארגן שאיתו התיעצתי וקבע שאין סיכוי שהעץ ישרוד את הקור בגליל] התוכניות לעתיד הם להקים מרכז מבקרים שבו יפיקו שמן ארגן מהאגוזים ,צמוד אליו יהיה בוסתן של כל העצים שמהם מפיקים שמן.

מהיום שליטפתי את אשתי בשיער ועד היום עברו בסך הכל עשרה חודשים ולי זה נראה כאילו אף פעם לא עשיתי שום דבר אחר חוץ מארגן,אני כמעט כל יום שואל את עצמי מהו סוד הקסם של הארגן שפועל עלי כמו מאגיה….האם זה קשור לשורשים המרוקאים שלי ? האם זו התחושה האישית שלי שהעליה  של יהודי מרוקו לארץישראל לא הושלמה לפני שעץ הארגן גם ישוב למקורותיו ….

 

 

 

קרא עוד

עצי ארגן בחוסן

עצי הארגן הראשונים בגליל נטעו בסתיו 2012

קרא עוד