עץ הארגן בגליל! מבחן השלג

כשהתלבטתי בתחילת הדרך לגבי יכולתו של עץ הארגן להיקלט ולצמוח כאן בגליל .סימן השאלה העיקרי שעלה. איך יצליח העץ להתמודד ולשרוד את הימים שבהם הטמפרטורה היא מתחת לאפס.

ובכן מסתבר שלעץ לא היה קל עם הסערה האחרונה ובעיקר הקרה שבאה בעקבותיה. כל קצות הגבעולים וגם העלים הצעירים שצמחו לאחרונה ,קפאו והתיבשו.

היה קצת מאכזב לראות שהעץ קצת נפגע מהקרה. אך מה שעודד אותי ,כשראיתי שעיקר הפגיעה היתה בעצים הצעירים .,בעצים היותר מפותחים הפגיעה היתה ממש מזערית ביותר.

בכל מקרה, הרמתי טלפון לפרופסורית שמלווה אותי ,והיא בניגוד אליי, ממש לא התרגשה ולדעתה העץ יתגבר ללא כל קושי.

אז אני חזרתי להיות אופטימי ,בעקבות השיחה,ואני שוב פעם מחייך!smiley

אופטימיות?…נשק יום הדין של כל החולמים!

 

 

 

קרא עוד

ארגן,מרוקו,מיסטיקה,ושורשים

קוראים לי שמוליק ,  עד לפני זמן לא רב הייתי אחד משני בעלים של עסק לחומרי בניין מאוד מצליח, עסק שבניתי בעשר אצבעות בעבודה מאוד קשה שסחטה ממני את כל האנרגיות שהיו בי

לאחר שבע עשרה שנות עבודה בעסק נמאס לי, הרגשתי שחוק וסחוט ושהגיע הזמן ליצור שינוי, מכרתי את המניות שלי בעסק לשותף שהיה לי .

וכרגיל כמו במקרים רבים כל הסביבה הקרובה [למעט אשתי אני חייב לציין מתוך הערכה] חשבו שהתחרפנתי ולא הגיוני הצעד שעשיתי.

בכל אופן פרשתי מהעסק ובתקופה הראשונה מאוד מאוד נהנתי מהחופש ומחיי החדשים , בהמשך הגיעו המחשבות המטרידות מה יהיה ,וממה אני יתפרנס? 

יום אחד אני נוסע עם אשתי כשהיא נוהגת באוטו, ואז אני שם לב שהשיער שלה נראה מאוד טוב עם המון ברק, ליטפתי לה את השיער תוך כדי שאני שואל מה היא עשתה לשיער שהוא נראה כל כך טוב.התשובה שלה היתה …מרחתי שמן ארגן 

מאותו הרגע שמשפט זה יצא לחלל האויר אני נכנסתי לאטרף של ארגן.

בתחילה חרשתי את האינטרנט ולמדתי כל מה שאפשר על הארגן. דרך האינטרנט גיליתי לשמחתי הרבה שבארצנו הנהדרת [כן נהדרת בלי גרם של ציניות] המדינה היחידה בעולם

[חוץ ממרוקו ואלגיריה שהם ארצות המקור] שבה מגדלים ארגן עם תוצאות גידול אפילו טובות יותר מארצות המקור.

כמובן שמייד נסעתי לדרום הארץ ושם פגשתי את כל האנשים המקסימים שמגדלים וחוקרים את העץ המיוחד הזה

אחרכך קניתי 400 שתילים שאותם שתלתי כאן בגליל במושב חוסן . בתוך כך התבהר לי שאין בעולם מכונה שמפצחת את אגוזי הארגן והדרך היחידה שבה מפצחים את האגוזים היא בעבודה ידנית בעזרת אבן נחל.

המהלך הבא היה לארגן צוות פיתוח ובעבודה משותפת בנינו אב טיפוס למכונת פיצוח

שמחתי הרבה ובעזרת השם, השתילים מרגישים פה כמו בבית וצומחים יפה. [בניגוד לדעתו של מומחה לעץ הארגן שאיתו התיעצתי וקבע שאין סיכוי שהעץ ישרוד את הקור בגליל] התוכניות לעתיד הם להקים מרכז מבקרים שבו יפיקו שמן ארגן מהאגוזים ,צמוד אליו יהיה בוסתן של כל העצים שמהם מפיקים שמן.

מהיום שליטפתי את אשתי בשיער ועד היום עברו בסך הכל עשרה חודשים ולי זה נראה כאילו אף פעם לא עשיתי שום דבר אחר חוץ מארגן,אני כמעט כל יום שואל את עצמי מהו סוד הקסם של הארגן שפועל עלי כמו מאגיה….האם זה קשור לשורשים המרוקאים שלי ? האם זו התחושה האישית שלי שהעליה  של יהודי מרוקו לארץישראל לא הושלמה לפני שעץ הארגן גם ישוב למקורותיו ….

 

 

 

קרא עוד

עצי ארגן בחוסן

עצי הארגן הראשונים בגליל נטעו בסתיו 2012

קרא עוד